top of page

סרטי ״קצר במדבר״

״קצר במדבר״ - פרויקט להפקת סרטים קצרים שמקורות ההשראה ואתרי הצילום שלהם הם מרחבי הנגב-ערבה, הוא פרויקט הדגל של פסטיבל הסרטים הבינלאומי ערבה מאז 2013, ועד היום הופקו במסגרתו שישה-עשר סרטים עלילתיים קצרים.
 

בשלב הראשון לפרויקט - קבוצה של במאים/ות צעירים מגיעה לסיור במרחבי הנגב-ערבה, במטרה להכיר את הנופים, האנשים והאווירה הייחודיים באזור, ולשאוב מהם השראה לכתיבת תסריט לסרט קצר. 

בשלב השני לפרויקט - חודש וחצי לאחר מכן, מוגשים התסריטים תוצרי סיור ההשראה, ומתוכם נבחרים התסריטים הבולטים, שעוברים לשלב ההפקה. בתום ההפקה והצילומים, הסרטים החדשים מוקרנים בהקרנת בכורה בפסטיבל הסרטים הבינלאומי ערבה.

סרטי קצר במדבר לצפיה ישירה

חיות גדולות (2018)
Big Cats.jpg
בימוי: רונה סגל

יהודה הראל הוא חוקר נמרים ותיק. אמנם הנמרים בערבה כבר נכחדו מזמן, אך הוא עדיין חולם על שובם. לאחרונה גילה יהודה עקבות של של נמר חדש בשטח, והוא מתכנן לצאת ולחפש אותו. אבל יהודה כבר בן 80, והבן שלו מתנגד להרפתקה הזאת בתוקף.

חמורים (2016)
hamor(1).jpg
בימוי: דוד וולך

"ערבה, מדבר, מים, מתכת, דולפינים, מנועים, חמורים, שעטה, כביש, מישור, הר, דרך, על אם הדרך".

בצידי הדרך (2015)
בצידי הדרך.jpg
בימוי: איתי עקירב

אייל בן ה-28, עובד חדש בחברת הביטוח הראל מצטרף לטיול שגרתי ל החברה לאילת. במהלך הנסיעה הוא מבין שהאוטובוס יעצור באחת התחנות על כביש 90, והוא מתקשר לאביו נתן, שמתגורר בערבה, ומזמין אותו להיפגש במעט הזמן שהאוטובוס יעמוד שם, כדי לשתף אותו בהחלטה חשובה. במפגש בין השניים עולות שאלות רבות על יחסים בין הורים ילדים ובחירות גורליות בחיים.

אנטילופות (2014)
antelopes_2014_edited.jpg
בימוי: אורי רום

בטיול השנתי רווי ההורמונים מקווה ברק לכבוש את דנה, או לפחות את תשומת ליבה. אך כשהניסיונות הכושלים שלו מסתיימים בפציעה חמורה, נאלץ ברק לבלות יום בחברתו של ניסים, נהג האוטובוס של הטיול.קומדיית נעורים אפילה מעט על מבוכה, מיניות וטבע.

בור המים (2013)
bor_hamaim.jpg
בימוי: גן דה לנגה

יולי, ילדה בת 9, יוצאת לבדה אל עומקו של המדבר בניסיון להתגבר על המכשולים שבדרך ולעמוד במסע שבסופו אולי יימצא הפתרון שישיב את מה שהלך לאיבוד בחייה.

טפטופים במדבר (2013)
tiftufim_bamidbar.png
במאי: רומן קרוטר

איתן בן ה-16 בורח ממעון סגור, אך עד מהרה מתברר לו שהוא נתון לבדו באמצע המדבר האינסופי. בדרך פלא הוא שורד ומגיע לביתם של אברהם ונעמי. בשל מחלתה של נעמי נאלץ הזוג לוותר על החלום להביא ילדים, והמפגש עם איתן חושף ומציף רגשות שמעולם לא חוו.

קילומטר 147 (2017)
קילומטר 147.jpg
בימוי: בעז פרנקל

גופת גמל מוטלת באמצע כביש הערבה, בדיוק על הקילומטר ה-147, על גבול בין שני יישובים. אף אחד מהם לא מסכים לקחת עליה אחריות.

מכת חום (2016)
macathom.jpg
בימוי: עדי שנער

חן ואמה ויקי עושות את דרכן לאילת. רק שלויקי יש תכניות אחרות...

שן כריש (2015)
שן-כריש.jpg
בימוי: אורן גרנר

אורה, (נטע מורן) בת 57, אישה מן המעמד הבינוני, מגיעה לסדנת מודעות באשרם מדברי ונאלצת להתמודד עם הדינמיקה הייחודית של המקום על מנת לזכות למעט זמן איכות עם בתה טלי (ליאת תמרי). ככל שהסדנא מתקדמת, נחשפים המשקעים שמעיבים על היחסים בין השתיים והן נאלצות להתמודד עם השלכות העבר בפעם הראשונה.

הקו של גרייס (2014)
archive3_03.png
בימוי: רותם קפלינסקי

לגרייס יש תכנית: היא הפכה את המשאית הקטנה שקיבלה למכולת ניידת למוצרי מזון מן המזרח. הלקוחות שלה הם העובדים הזרים שבדרום הערבה. לקראת מסיבה גדולה במושב צופר, גרייס קונה הרבה סחורה ונוסעת בתקווה להרוויח הרבה כסף ולהתקדם עוד צעד לקראת ביסוס חיים הוגנים יותר.אופטימיות ונחישות לא מספקים כשהתכנית של גרייס משתבשת: גרייס היא רק אחת בסך הכוחות הפועלים בדרום, כל אחד ומאבק ההישרדות הדורסני שלו.

נמרות בחלל (2013)
tiger_790_2.png
בימוי: עמית עיני

ביום הולדתה ה-18 מחליטה דנה לצאת למדבר ולמצוא נמר. אל המסע מצטרפת - בניגוד לרצונה של דנה - רוני, אחותה הקטנה. מה שמתחיל כמסע בעקבות הנמר מקבל תפנית כאשר על הפרק עולה מערכת היחסים המורכבת בין שתי האחיות.

עוד מסרטי קצר במדבר

תחושת מחצבה (2021)
תחושת מחצבה 2.jpg
בימוי: הילה רויזנמן

מאשה מגיעה לחפש את אימה, וורה, במחצבה בה היא עובדת. לאחר שנים של נתק היא זקוקה לחום ולנחמה, אך מגלהשוורה מצאה את אלה בזרועות פועלים מקומיים. מאשה המבועתת, נחושה להשיב את אימה אליה. במקום לפרוק את המועקה שעל ליבה, היא חולקת עם הפועלים כוסית קטנה של וודקהוגעגוע גדול הביתה.

הינומה (2018)
12.jpg
בימוי: אורית פוקס רותם

זו מסיבת הרווקות של דנה, שמתחתנת עוד יומיים. ברבור ורוד שט בבריכת טורקיז הטבולה בנוף מדברי. הבנות יפות ושתויות, המוסיקה חזקה. במהלך המסיבה כתם של שקרים והסתרות מתחיל להתפשט והופך את האווירה לקודרת. בשיאו של מפגש אקראי עם חמיס, פליט אפריקאי העובד במקום, יפגשו האורחות ודנה עצמה עם אמת שהיו מעדיפות שלא לגלות.

זר מן החולות (2016)
זר מן החולות.jpg
בימוי: תמר ברוך

פליט אריתראי מגיע מתוך המדבר לישוב בערבה. הוא כמה להשתלב אך רדוף על ידי עברו, משוטט בין זיכרונות אהובתו לבין המציאות אליה הוא נקלע.

פרדייז (2020)
Paradisenew.jpg
בימוי: אסף סבן

עלי, צעיר ערבי, מגיע לביקור מולדת בארץ לאחר היעדרות ממושכת.
בעקבות קבלת-פנים צוננת בשדה התעופה, הוא מחליט למצוא מפלט לכמה ימים על חוף בסיני, לפני שיאלץ להתמודד עם החזרה הקשוחה למציאות הישראלית.
שקר קטן גורם לעלי למצוא את עצמו בלב חבורה ישראלית צוהלת, כשהוא מתחזה לבחור יהודי ומסתבך בהדרגה במשבר זהות לא צפוי על חופי הים של סיני.

בדרך חזרה (2017)
בדרך חזרה.jpg
בימוי: משה רוזנטל

אורי, איש משפחה ותושב הערבה, מנהל מערכת יחסים סודית עם עודד, בחור צעיר מהמושב. במהלך טיול משותף של השניים במדבר, הם נאלצים להתמודד עם ההשלכות הטרגיות של סוג הקשר שלהם.

bottom of page